A Citron hskora Magyarorszgon
A Citron termszetesen az els automobilok kztt rkezett Magyarorszgra a XX. szzad 20-as veiben. Itthoni hskora a kt vilghbor kztti idszakra tehet, amikor a fiatal Pger Antal is Citronnel hdtott, mi tbb, Honthy Hanna frje az els mrkakereskedk kztt volt. Az els magyar Citron autszalont 1923-ban nylt meg az Andrssy ton.
A Dandy Automobilgyr Rt. alvllalata, a Rszvnytrsasg Francia Gpkocsik Behozatalra nev cg 1923. mrcius 10-n tartotta els kzgylst, ahol Citron autk magyarorszgi forgalmazst tztk ki clul. Az els mrkaszalon a budapesti Andrssy t 67. szm alatt nylt meg; a javtmhely s garzs pedig a VIII. kerleti Tavaszmez utcban kapott helyet.
Akkoriban termszetesen egszen ms mdon kellett autkat eladni, mint manapsg. A gpkocsi valdi luxuscikk volt, gy a lehetsges vevk mindannyian a fels tzezerbl kerltek ki - szmukra pedig nemcsak a termk volt fontos, hanem az is, hogy ki rulja. A Citron-kpviselet tulajdonosa a magyar politikai letben jl ismert Rakovszky csald volt, akik j kapcsolatokat poltak a hazai kzlet jeles szereplivel. A francia mrka hamar npszerv, st divatoss vlt: egy vvel a szalon megnyitsa utn mr csaknem tven Citron futott Budapest utcin: a tulajdonosok kzt talljuk Somogyi Nusi sznmvsznt is.
A Rakovszkyak gyesen hasznltk trsasgi befolysukat; amikor pldul 1924 prilisban ltvnyos bemutatt tartottak a fogaskerek vast vgllomsnl egy Kgresse-fle lnctalppal felszerelt Citronnel, a nzk soraiban ott lt Jzsef Ferenc kirlyi herceg, grf Csiky Kroly hadgyminiszter, Scitovszky, a nemzetgyls elnke, valamint Blthy Ott Titusz, a Magyar Tudomnyos Akadmia tagja, a transzformtor feltallja is. A korabeli sajt gy rt az esemnyrl: "... a Citron kocsi bmulatos produkcikat vgzett. Vontatott kt - emberekkel zsfolsig megrakott - teherautt, szntott, buckkon jrt fel-le, meek hegyoldalakon kszott fel, lpcskn mszott le. (...) Az rt. az emnnyel meg lehet elgedve, s ha lnk propagandjt kitartan folytatja, gy a Citronek rvidesen igen elterjednek."
Folytatta, erre j alkalom volt az 1925 mjusban megrendezett Budapesti Nemzetkzi Autkillts. Idzzk megint a hrlapokat: "A kocsikkal bsgesen elltott stand egyik legrdekesebb trgya a felvgott 10 LE Citron kocsi, amely (...) legbelsbb titkait trja elnk, illetve bizonytja, hogy nincsenek titkai, mert egy igen jl megszerkesztett s szolidan megptett kocsit mutat a metszet, s megrteti velnk annak nagy npszersgt. A metszet rdekes, viszont igen csinos a 10/20 HP nyitott luxus trakocsi bord s fekete karosszrival, tovbb a kisebb 5/10-es tpusnak egy torped s egy cabriolet karosszrival elltott pldnya."
Nhny vvel ksbb a Citronek hazai kereskedelmnek jogt a Jelzloghitelbankhoz tartoz Gpkocsi Import Rt. vette t. Nagy lendlettel fogtak a bvtshez, az Andssy ti szalon mellett egy msik, mg fnyzbb bemutattermet is nyitottak. A kpviselet vezetsvel- a kor divatjt kvetve - npszer embereket bztak meg: a trsasgi letben jl ismert Wollemann Istvn nyugalmazott hajskapitnyt s Rcz Lszlt, aki Honthy Hanna operett primadonna frje volt.
A cg teljes mrtkben igyekezett kihasznlni a mr jl bejratott sajtkapcsolatokat. Az egyik legnpszerbb trsasgi lapban, a Sznhzi letben szinte minden hten megjelent egy olyan hr, amely a francia mrkt npszerstette: "Jouard francia katonai attas Budapestre rkezett Citron Berline gpkocsijn, amely egsz ton olyan jl viselkedett, hogy Budapestig hozz sem kellett nylni". Vagy: "A hten sikerlt 11 autt eladni". Szmos kzismert ember vlasztotta a Citront, pldul Pger Antal, vagy az akkoriban sztrolt futballista, Orth Gyrgy. 1928 els flvben 79 j Citron tallt vevre Magyarorszgon.
1929 prilisban az rvezet cm auts szaklap a Margitszigeten rendezte a Concours d'Elgance auts szpsgversenyt. A "legszebb pesti nk s autk" versenyn a nzk megcsodlhattk az akkori autcsodkban felvonul hressgeket: Mikls Andort, az Est-lapok kiadjt s felesgt, Gombaszgi Ellt, vagy grf Plffy-Daun Jzsef orszggylsi politikust, a frendihz tagjt. A Citron ezst szalagot nyert a rendezvnyen; a djazott C6-os egyedi trakocsi-felptmnnyel vonult fel, s a Wollemann Istvnn ltal vezetett kocsit a sajttudstsok szerint "tavasziasan knnyed bzs sznezsvel a vilg legnyulnkabb Citronjnek" tartottk.
Kevssel ezutn azonban Magyarorszgot is elrte a vilggazdasgi vlsg, majd 1949-ben llamostottk a cget. A hetvenes vekben ugyan rkezett nhny Citron magnimportban, s a hatsgok kzpontilag egy hivatalos mrkaszervizt is kijelltek, m mg j nhny vig vrni kellett, hogy jra Citron-mrkakereskeds nyithassa meg kapuit Magyarorszgon. |